Ciekawostki: Czy picie kawy może przyśpieszyć metabolizm oraz skąd się bierze charakterystyczny zapach starszych osób?

picie kawy

Po wypiciu kawy pędzisz do ubikacji?

Spokojnie, nie Ty jeden. Badania naukowe dowodzą, iż sam zapach kawy aż u 30 proc. ludzi wywołuje nieodpartą chęć udania się tam, gdzie król chodzi piechotą. Już po około 4 minutach od wypicia czarnej kawy, niezależnie czy będzie ona mała czy też duża, kawa zaczyna stymulować końcową część jelita grubego. Dodatkowo po wypiciu kawy zwiększa się wydzielanie dwóch hormonów, mianowicie gastryny oraz cholecystokininy, które w głównej mierze odpowiedzialne są za perystaltykę jelit oraz przyśpieszone trawienie.

picie kawy

Spalam kalorie poprzez wypróżnianie?

Być może teraz bardzo się zdziwisz, ale teoretycznie samo oddanie stolca nie powoduje spalania kcal, jednak jeżeli byśmy się temu bliżej przyjrzeli to poprzez napinanie mięśni brzucha pewnie jesteśmy w stanie coś tam spalić. Jelito grube, które posiada każdy z nas jest bardzo sprytnie skonstruowane, mianowicie wyciąga całą energię, z tego co spożyliśmy. Dlatego kalorie wydobywane z pokarmu albo są spalane, albo niestety magazynowane w postaci tłuszczu. Jednak czy to spalimy czy też nie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Ale tak nas już natura skonstruowała, że u zdrowego człowieka system przechwytywania kalorii jest naprawdę bardzo wydajny przez co ma niewielkie straty. Niestety ze względu na coraz większą ilość modyfikowanej i niezdrowej żywności mnóstwo nie tylko starszych osób ale i bardzo młodych cierpi na poważne i przewlekłe choroby, czego objawem jest chociażby biegunka tłuszczowa, która również może być spowodowana zażywaniem środków przeczyszczających. Wygląd stolca znacząco się zmienia, staje się on gładki, błyszczący oraz trudny do spłukania, a co najgorsze bardzo brzydko pachnie. Podczas takiej biegunki tłuszczowej człowiek faktycznie może stracić na wadze, za każdym razem tracąc kilkaset kalorii.

Charakterystyczny zapach starszych osób

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, dlaczego starsi ludzie tak dziwnie pachną. Nie wiem czy wiesz, ale większość osób na świecie jest wstanie określić wiek człowieka tylko i wyłącznie po jego naturalnym zapachu. Tak się składa, że starsi ludzie dużo częściej zapadają na choroby nerek czy wątroby, przez co ilość toksyn w organizmie diametralnie się zwiększa. Z wiekiem też wzrasta prawdopodobieństwo zakwaszenia organizmu.

Przyczyną charakterystycznego zapachu może być również cukrzyca, która pojawia się znacznie częściej u starszych niż u młodych ludzi. Nadmiar cukru we krwi jest przyczyną wielu zakażeń grzybicznych, które pachnąc niezbyt przyjemnie a w dodatku bardzo intensywnie. Wiele starszych osób w tym Twoja babcia czy dziadek, może nawet nie zdawać sobie sprawy z ich charakterystycznego zapachu, gdyż z wiekiem węch ulega osłabieniu. Jeśli więc zauważysz, a raczej poczujesz, że ktoś z Twoich bliskich zaczyna nieprzyjemnie pachnieć dla jego dobra zasugeruj mu wizytę u lekarza.

Zagłosuj

2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *