Coaching – komu może pomóc?

Coaching

Czym dokładnie jest coaching i kiedy skorzystać z tego typu pomocy? Podpowiemy Ci czym kierować się podczas wyboru specjalisty oraz czy w ogóle wydawać pieniądze.

 

W XXI wieku nie brakuje terapeutów i coachów. Jednak terapeuta terapeucie nie równy, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić specjalistę od zwykłego oszusta

 

Coaching

 

Najbardziej ubolewamy nad brakiem pewnych regulacji co do wykonywania zawodu terapeuty/coacha, gdyż tak naprawdę, każdy może rozpocząć tego typu świadczenie nie ponosząc przy tym większych konsekwencji. Jeżeli zdecydujemy się na coaching warto poszukać jak najwięcej informacji na temat danego specjalisty, poczytać opinię, zapytać o kwalifikacje, doświadczenie, a także ukończone szkoły. W ten sposób możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z oszustem. Warto również pamiętać, że osoba nastawiona tylko i wyłącznie na zysk, która odpowiednich kwalifikacji może nam poważnie zaszkodzić, a przecież przychodzimy do niej w zupełnie innym celu.

 

Zobacz również: Przekonaj się, w jaki sposób udostępniane przez Ciebie treści na Facebooku wpływają na Twoją samoocenę

 

Kiedy skorzystać z pomocy coacha, a kiedy wybrać terapeutę?

 

Coaching skupia się na zwiększeniu naszego potencjału oraz poprawienia jakości działania zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. Należy więc pamiętać, że coaching jest czymś zupełnie innym niż psychoterapia, nie zajmuje się pomocą psychologiczną i nie leczy zaburzeń, a to oznacza, że nie pomoże pacjentowi z problemami natury emocjonalnej/poznawczej

 

Osoba nieakceptująca siebie powinna wybrać coacha -praca z tego typu specjalistą może okazać się bardzo przydatna. Natomiast problem pojawia się, gdy do coacha zgłasza się pacjent pragnący osiągnąć sukces, stać się ‘’kimś’’ w jak najszybszym tempie oraz zrobić karierę, jednak jego motywacja wynika wyłącznie z poczucia bycia gorszym, słabszym i bezradnym. W takim przypadku coaching nie będzie niczym inny, jak ‘’pudrowaniem rzeczywistości’’.

 

W psychoterapii skupiamy się głównie na zrzucaniu ciężarów, a nie ich dokładaniu. Jeżeli pacjent uważa, że nie może być szczęśliwy bez osiągnięcia tak zwanego sukcesu, to właśnie nad tym obszarem należy popracować.

Zagłosuj

13 points
Upvote Downvote

Total votes: 13

Upvotes: 13

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *