Jednym z bardzo poważnych problemów współczesnego świata są odpady tworzyw sztucznych. Śmieci działają niekorzystnie na cały ekosystem, długo się rozkładają, a miejsca przeznaczone na ich składowisko kurczą się z powodu ich napływu, a na powstanie nowych też brakuje miejsca. Dzika przyroda zamienia się wysypisko naszych śmieci. Rocznie produkujemy ponad 300 ton PET, termoplastycznego polimeru z grupy poliestrów, a to tylko kropla w morzu, gdyż jest on tylko jednym z wielu polimerów stosowanych w przemyśle.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że większość odpadów tego typu przyczynia się do poważnego zanieczyszczenia naszego środowiska. Być może wynaleziono sposób, który pomoże światu poradzić sobie z tym problemem. Nowego odkrycia dokonali japońscy naukowcy.
Rozpoczęli oni eksperymenty na bakteriach Ideonella sakaiensis 201-F6. Okazało się, że potrafią one rozkładać tworzywa sztuczne z niebywałą skutecznością. Naukowcy na chwilę obecną mają jednak jedno zastrzeżenie – czas. Bakterie potrzebują sześć tygodni do rozłożenia całej butelki. Jednak wyobrażając sobie, ile zajęłoby rozkładanie się butelki w sposób naturalny, jest to niebywale szybko. Naukowcy robią jednak wszystko, by przyśpieszyć cały proces, zamierzają dokonać modyfikacji w genomie samych bakterii.
PET przekształcane są przez bakterie w substancję zwaną MHET. Enzymy rozkładają PET na podstawowe elementy, które można ponownie wykorzystać przy produkcji nowych przedmiotów z tworzywa sztucznego.
Ta informacja dla nas wszystkich, a szczególnie dla ekologów jest dość istotna. Bowiem według najnowszych badań ONZ za niespełna 35 lat w światowych oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych, niż ryb. Chyba nikt z nas nie chce do tego dopuścić. Obecnie już we wszystkich zbiornikach wodnych znajduje się około 156 milionów ton śmieci, a są to głównie tworzywa sztuczne. Ta suma jest gigantyczna. Jeśli czegoś nie zrobimy śmieci nas pochłoną.
My pokładamy w tych badaniach wielkie nadzieje. Jeśli uda się osiągnąć zadowalające rezultaty być może Matka Natura wreszcie będzie mogła odetchnąć i na pewno nam podziękuję.