Czym tak naprawdę jest zakochanie?

Znowu się to stało… zakochałeś się. Pojawiają się problemy z koncentracją, nocami nie możesz spać, wzdychasz i myślisz tylko o tej jedynej. Nie masz pojęcia co się z Tobą dzieje? Szczegółową diagnozę znajdziesz poniżej.

 

1. Pożądanie

Każdy w swoim życiu zapewne słyszał o tym, że źródłem miłości jest pożądanie. To prawda miłość wyrasta właśnie poprzez pożądanie seksualne. Za to niesamowite uczucie odpowiadają głównie hormony, to właśnie one zmuszają nas w piątkowy wieczór do wyjścia w poszukiwaniu kobiety.

miłość

Mężczyźni to urodzeni wzrokowcy, dlatego w naszym przypadku pożądanie stymulowane jest głównie poprzez wzrok. Im bardziej kobieta spodoba nam się wizualnie tym większa szansa, że się w niej zakochamy.

2. Czujesz miętkę

Badacze z University of California przeprowadzili badania, które dowodzą, że zapach skóry ma duży wpływ na zakochanie. Psycholog Richard Robinson zapewnia nas, że to czy ktoś budzi nasze zainteresowanie, w bardzo dużym stopniu zależy od zapachu jego skóry. Badania te wykazały również, że już sam zapach androstendionu– hormonu wydzielanego przez mężczyzn wraz z potem, ma duży wpływ na zwiększone libido u kobiet.

3. Szybkie bicie serca

Naukowcy twierdzą, że już w ciągu 15 minut po zetknięciu z zapachem płci przeciwnej nasze tętno oraz ciśnienie znacznie wzrasta. Dochodzi do wydzielania przez mózg między innymi monoaminy, dopaminy i serotoniny, dzięki czemu czujemy się lekko i swobodnie, to natomiast nazywa się szczęście.

4. Mózg

Zakochani studenci z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku zdecydowali poświęcić się dla nauki i poddali się badaniu powszechnie nazywanym ”rezonans mózgu”. Jak się okazuje na widok ukochanej osoby aktywność naszego mózgu drastycznie wzrasta. Zakochanie bardzo łatwo można rozczytać za pomocą oczu, a mianowicie rozszerzone źrenice są tego świetnym sygnałem. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez University of Chicago wynika, że rozszerzenie źrenic świadczy o podnieceniu seksualnym.

To właśnie dzięki temu zwierzęta rozpoznają gotowość samca/samicy do kopulacji. Dlatego wybierając się na imprezę, gdzie jest pełno kobiet lepiej nie pij za dużo byś mógł mieć oczy szeroko otwarte.

5. Miłość prawie jak narkotyk

miłość

Zakochanie jest silnym uczuciem, które jest odpowiedzialne za wydzielanie fenyloetyloaminy (alkaloid w mózgu, który wprowadza nas w stan euforii). Jeżeli chodzi o fenyloetyloaminę to jej pochodnymi są między innymi amfetamina i ecstasy. Dlatego podczas zakochania, może pojawić się również uczucie uzależnienia od tej jedynej.

6. Miłość na zawsze?

Niestety nic nie trwa wiecznie i to co dobre szybko się kończy. Z zakochaniem jest podobnie jak z jedzeniem, każde ma swoją datę ważności. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pizie wykazały, że już mniej więcej po 3 latach nasze zakończenia nerwowe stają się niewrażliwe na działanie fenyloetyloaminy, a wraz z tym uczucie pożądania wygasa.

Spokojnie, mniej więcej w tym samym czasie hormon pożądania zostaje zastąpiony przez oksytocynę, która jest hormonem bliskości. Dzięki czemu miłość kwitnie dalej.

 

Zagłosuj

3 points
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *