Jak wyleczyć bezsenność?

bezsenność

Poniższy plan został oparty na terapii stosowanej przez Richarda M. Colemana, byłego dyrektora Kliniki Zaburzeń Snu Uniwersytetu Stanforda . Choć w przypadku krótkotrwałej bezsenności dr Coleman zazwyczaj przepisywał środki uspokajające, w poniższej terapii nie są one zalecane. Osoby cierpiące na chroniczną bezsenność powinny strać się spać określoną liczbę godzin, na przykład 4-5, czyli tyle ile wynosi maksymalny czas ich snu. Kiedy uda im się przespać 90 proc. tego czasu, powinny zwiększyć normę snu o 30-60 minut.

1. Połóż się do łóżka o 1 w nocy i wstań o 5 rano nawet jeśli jeszcze słodko śpisz. Jeśli chcesz ustalić sobie regularny rytm snu, bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie godzin zaśnięcia i budzenia. Nastaw budzik na godzinę, o której planujesz wstać.

2. Podczas snu w Twojej sypialni musi panować całkowita ciemność. Jednak kiedy tylko się przebudzisz, natychmiast wyłącz światło lub odsłon zasłony.

3. Jeśli nie możesz zasnąć, lecz jesteś odprężony zostań w łóżku.

4. Jeśli nie możesz zasnąć i jesteś spięty, a wszelkie próby zrelaksowania się nie przynoszą rezultatów, wstań z łóżka.

5. Jeśli już wstałeś z łóżka, zajmij się zajęciami domowymi (praniem, czyszczeniem, wypełnianiem rachunków, itp.). Gdy tylko poczujesz senność, wracaj do łóżka. Niezależnie od tego, o której znów się położysz koniecznie wstań o 5 rano.

6. W czasie przeznaczonym na spanie nie pij alkoholu, ani kawy i nie pal tytoniu . Jeśli to możliwe całkowicie rzuć palenie i picie alkoholu, w ciągu dnia ogranicz picie kawy.

7. Nie wykonuj żadnych ćwiczeń na dwie godziny przed pójściem do łóżka. Okazuje się, iż ćwiczenia nie mają żadnego specjalnego wpływu na lepszy sen. Podobnie jest z jedzeniem. Należy jednak unikać ostrych potraw wieczorem.

Zagłosuj

4 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *