Mózg kibica – co się w nim dzieje podczas meczu?

mózg kibica

Podczas meczu mózg kibica, a przynajmniej ten emocjonalny staje się niezwykle wrażliwy. Zapewne niejednokrotnie byłeś świadkiem, gdy ktoś cieszył się jak wariat, kiedy jego drużyna właśnie zaczęła zwyciężać, a może nawet osoba ta uroniła kilka łez wzruszenia? Psycholog sportowy Dr Daniel Wann oraz profesor Susan Krauss Whitbourne pomogą wyjaśnić jak działa mózg kibica podczas meczu.

 

1. Początek

 

Wszystko rozpoczyna się w chwili rozstawiania, a mianowicie mózg kibica, który właśnie dostrzegł nazwę swojej drużyny na tablicy zaczyna po prostu wariować. Od tej pory, każde zwycięstwo czy chociażby remis sprawiają, że mózg zaczyna produkować sporą dawkę dopaminy, która jest hormonem odpowiedzialnym za pobudzenie – i zaczynamy czuć się dobrze.

 

2. Rywalizacja

 

Tak naprawdę nie musisz wcale znać się na piłce czy koszu, wystarczy byś rozróżniał po której stronie grają Twoi i możesz zacząć kibicować. Mózg kibica widzący piłkę w siatce sprawia, że poziom dopaminy zaczyna się zwiększać. Każda bramka wbita przez ulubioną drużynę sprawia, że mózg świeci prawie tak samo jak tablica wyników.

 

3. Plemię

 

Niezależnie od tego czy właśnie oglądasz mecz przed TV, czy na stadionie, kiedy pada bramka wraz z kumplami przybijacie sobie piątki i klepiecie się po plecach, a nawet z nieznajomymi. Podczas kontaktu cielesnego zaczyna podnosić się poziom oksytocyny (hormon wspólnoty). Mózg kibica zaczyna wprowadzać nas w poczcie przynależności, a to zaś zwiększa szansę przetrwania.

A jaki napój najlepiej spożywa się podczas meczu? Wiadomo, że piwo, dlatego też zapraszamy do przeczytania co nieco o kuchni prawdziwego mężczyzny, gdzie napój Bogów odgrywa główną rolę.

 

4. Napięcie

 

Podczas meczu nasze tętno zaczyna diametralnie skakać w górę wraz z poziomem adrenaliny oraz testosteronu. Natomiast, kiedy nasza drużyna zaczyna przegrywać, krzywe wzrostu gwałtownie się załamują, a mózg kibica zaczyna wariować i pojawiają się wahania nastroju: od śmiechu po płacz, a nawet agresję. Zwycięstwo staje się nagrodą nie tylko dla drużyny, ale również kibica, gdyż zostaje od obdarowany gwałtownym wzrostem hormonów szczęścia, a dokładniej endorfiny i dopaminy.

 

5. Finał

 

Tutaj stawka jest już na tyle wysoka, że mózg kibica przestaje myśleć racjonalnie. Kiedy nasza drużyna przegrywa zaczynami obwiniać wszystkich oraz wszystko np. sędziów czy pogodę, tylko nie zawodników naszej drużyny. To natomiast nazywa się reakcją obronną, gdyż przyznając, że to jednak oni nie dali rady, zaczynasz odczuwać osobistą porażkę. Natomiast podczas wygranej to Ty czujesz się zwycięzcą!

Zagłosuj

8 points
Upvote Downvote

Total votes: 8

Upvotes: 8

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *