Na dworze coraz cieplej, a wraz z tym coraz więcej chorych, szczególnie na grypę. Zapewne nie raz wybrałeś się do lekarza i postawiona przez niego diagnoza brzmiała: grypa, wraz z tym mnóstwo przepisanych leków, a czasem nawet i antybiotyków. Jak się okazuje grypy nie da się wyleczyć, organizm musi zwalczyć ją sam. Twoim zadaniem natomiast jest dbanie o to, by miał on jak najlepsze warunki do walki z wirusami. Poniżej znajduje się instrukcja jak w domowy sposób pokonać przeziębienie i grypę.
1.Zostań w łóżku
Najlepszym sposobem na grypę, jest odpoczynek, porządne wygrzanie i wypocenie się pozostając przez kilka dni w łóżku. Pewnie nie raz słyszałeś, że telewizja kłamie, w szczególności reklamy. Czasem jednak szkoda, że życie nie jest takie proste jak w niektórych z reklam, a w szczególności tych, w których chory mężczyzna budzi się z gorączką i zapchanym nosem wyglądając przy tym jak zombi, łyka magiczną tabletkę i po chwili w cudownym nastroju maszeruje do pracy. Pamiętaj, że tabletki to sama chemia, dlatego traktuj je jako ostateczną ostateczność. Dodatkowo poprzez pozostanie w domu nie tylko szybciej wyzdrowiejesz, ale również nie zarazisz kolegów z pracy za co będą Ci niezmiernie wdzięczni.
2.Odpowiednie wydmuchiwanie nosa
Bez wydmuchiwania nosa ciężko byłoby znieść jakąkolwiek chorobę, jednak aby to robić trzeba się tego nauczyć. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że złe wydmuchiwanie nosa możne nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Gwałtowne smarkanie sprawia, że znaczna część wydzieliny dostaje się do zatok, natomiast stamtąd nie pozbędziemy się jej już tak łatwo. Nie musi Cię jednak to spotkać, wystarczy bowiem pamiętać o prawidłowym wydmuchiwaniu wydzieliny z nosa: każdą dziurkę oczyszczamy oddzielnie z wyczuciem!
3.Zacznij jeść, gdy temperatura spadnie
Lekarze z Academic Medical Centre w Amsterdamie przeprowadzi badania na temat głodówki w trakcie trwania choroby, okazało się, że jest ona korzystna tylko wtedy, gdy mamy temperaturę. Głód sprawia, że poziom interleukiny 4 w organizmie ponosi się, zwiększając tym samym ilość limfocytów B te natomiast odpowiedzialne są za walkę z ostrą infekcją. Jeżeli jednak nie mamy temperatury to jak najbardziej powinniśmy spożywać jak najwięcej posiłków, ponieważ kiedy jesteśmy najedzeni nasz organizm wytwarza dużo większą ilość białek tym samym zwiększając naszą odporność. Wystarczy zapamiętać i wprowadzić w życie, że podczas wysokiej temperatury pijemy jak najwięcej, natomiast kiedy poczujemy się już nieco lepiej zaczynamy spożywać posiłki.
4.Zbijanie temperatury
Wysoka temperatura wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z jakąś bardzo poważną chorobą i musimy zacząć panikować. Jednak niewysoka również nie musi wcale oznaczać, że choroba jest błaha. Ale kiedy temperatura jest na tyle wysoka, że zaczyna nam najzwyczajniej w świecie dokuczać i odbierać wszystkie siły (powyżej 38,5) możemy zacząć ją obniżać, dla lepszego samopoczucia. Skuteczną metodą na zbicie temperatury jest najzwyklejszy w świecie paracetamol oraz aspiryna. Pamiętaj, że podwyższona temperatura oznacza walki naszego organizmu z infekcją, kiedy jednak gorączka nie mija Ci po 3 dniach lepiej jednak wybrać się do lekarza.
WAŻNE!
Kiedy przyjmujesz lekarstwa płynne, pamiętaj by zaopatrzyć się w miarkę ze skalą, a nie korzystać tylko i wyłącznie z łyżeczki. Obecnie pojemność łyżeczki wynosi od 2 do 16ml, natomiast przeważnie przepisywana dawka leku to 5ml. Lepiej być pewnym, że przyjmujemy odpowiednią dawkę, gdyż leki to nie cukierki i nie wolno przyjmować ich ”na oko”.