Obżarstwo- czyli co dzieje się z Twoich organizmem, gdy się przejesz?

Przejeść możemy się nie tylko niezdrowym, tłustym jedzeniem, ale także tym zdrowym i ekologicznym. W przypadku tego drugiego jest to nawet dużo łatwiejsze przez co również dużo częściej nam się to zdarza. Należy pamiętać, że obżarstwo jest nie tylko grzechem, ale również jest bardzo niezdrowe, dlatego należy nad tym panować. Poniżej znajdziesz kilka cennych rad, które w przyszłości pomogą Ci się oprzeć kolejnej porcji jedzenia.

1.Zgaga

Ogromna porcja tłustej kiełbasy prosto z grilla to marzanie, każdego wygłodniałego mężczyzny po całym dniu pracy. Niestety bardzo często tak tłuste jedzenie jest przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego tzw. zgagi. Następuje wtedy cofnięcie się całej kwaśnej treści z żołądka prosto do przełyku, a tam zaczyna mocno piec i palić. Mimo iż kiełbaska nie była mocno przyprawiona to może dać Ci ostro polać.

Jeżeli sporadycznie miewasz zgagę to nie masz się czym martwić, większość z nas przynajmniej raz w życiu doznała tego nieprzyjemnego uczucia. Wystarczy, że sięgniesz po leki zobojętniające typu: Rennie, Ranigast, Maalox czy Manti itp. Jeżeli jednak problem ten jest niemalże Twoją codziennością lub pojawia się dosyć często, lepiej zasięgnij porady lekarza. Stosowanie tego typu leków zbyt długo i często może powodować biegunkę lub zaparcia, a wtedy masz już podwójny problem.

 

2.Ciśnienie

Stare przysłowie mówi ‘’przez żołądek do serca’’ może się jednak ono sprawdzić tylko i wyłącznie wtedy, gdy zachowamy umiar. Jeżeli jednorazowo będziemy chcieli dostarczyć naszemu sercu zbyt dużo to prędzej się ono rozchoruje niż wzmocni. Po zjedzeniu obfitego obiadu czy też kolacji w naszym organizmie wydziela się norepinefryna, która sprawia, że ciśnienie krwi gwałtownie się podnosi.

Amerykańscy naukowcy z departamentu do spraw weteranów przeprowadzili badania, które wykazały zgodność pomiędzy obżarstwem, a zawałem serca. Jak się okazuje, zawał serca zdarza się aż cztery razy częściej po przejedzeniu.

 

3.Drzemka poobiednia

Kiedy nasz żołądek czuje się najedzony, a my spełnieni po przepysznym posiłku, to nagle ogarnia nas senność i lenistwo. Być może się zdziwisz, ale to nie lenistwo tylko nasza neurofizjologia. Uczeni z University of Manchester za pomocą badań dowiedli, że w przeciągu kilku minut od zjedzenia posiłku nasz mózg, a dokładniej komórki w nim, które odpowiedzialne są za utrzymywanie nas w stanie pełnej gotowości, automatycznie się wyłączają. Nie ma co się więc dziwić, że chce nam się spać.

Niestety taka drzemka od razu po posiłku jest najprostszą drogą w kierunku nadwagi czy otyłości. Wybierz więc aktywniejszą formę relaksu, np. spacer. Przed wyjściem z domu dobrze jest się czegoś napić, to pomoże Ci nie zasnąć, kiedy będziesz maszerował. Nawodnienie organizmu jest świetnym sposobem na skuteczną walkę z sennością.

Zagłosuj

57 points
Upvote Downvote

Total votes: 63

Upvotes: 60

Upvotes percentage: 95.238095%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 4.761905%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *