Sam zadbaj o swoje jądra

jądra

Samobadanie jąder jest tym dla mężczyzny, czym samobadanie piersi dla kobiety – w ten sposób lepiej poznajesz swoje ciało i wcześnie wykrywasz wszelkie niepokojące zmiany. Badaj się raz w miesiącu. Rak jąder najczęściej występuje u mężczyzn w wieku od 20 do 25 lat, ale i starsi mężczyźni powinni się badać – ten nowotwór nie daje zwykle żadnych objawów tak długo, aż zaatakuje węzły chłonne.

1. Badaj każde jądro oddzielnie, używając obu rąk. Palce wskazujące i środowe umieść pod jądrem, a kciuki na nim.

2. Delikatnie obracaj jądra między palcami – powinny być gładkie i elastyczne w dotyku. Szukaj twardych guzków wielkości ziarna grochu, a także wszelkich zmian w kształcie, rozmiarze lub strukturze jąder.

3. Sprawdź, także, czy nie masz guzków lub ranek na penisie. Jeśli zauważysz coś dziwnego – zwróć się do lekarza. Może on przeprowadzić badania ultrasonograficzne, żeby stwierdzić obecność guzków, a jeśli rzeczywiście są – ustalić ich pochodzenie. Powiększenie jądra może być objawem raka. Może być także spowodowane stanem zapalnym jąder, związanym z infekcją pęcherza lub zbieraniem się krwi po urazie moszny. Niewielkie ranki na jądrach lub penisie mogą być objawem raka skóry albo – częściej – choroby przenoszonej drogą płciową, takiej jak opryszczka, kiła labo zakażenie wirusem brodawczaka, który może spowodować powstanie brodawek na narzędziach płciowych.

Zagłosuj

9 points
Upvote Downvote

Total votes: 11

Upvotes: 10

Upvotes percentage: 90.909091%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 9.090909%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *