Uzależnienie od fast foodów: dlaczego tak ciężko ich sobie odmówić?

Uzależnienie od fast foodów

Zastanawiałeś się kiedyś, czy uzależnienie od fast foodów jest w ogóle możliwe? Zobacz, dlaczego tak ciężko powiedzieć ‘’nie’’ pewnym smakom.

 

Hamburger

 

Jest to nic innego jak gigantyczna konstrukcja składająca się z kilkunastu konkurujących ze sobą smaków, te natomiast działają na układ nagrody w naszym mózgu (podobnie jak narkotyk) – w ten sposób rodzi się uzależnienie od fast foodów. Do tego wszystkiego należy dodać wysoko przetworzoną bułkę, której indeks glikemiczny jest naprawdę wysoki, a to zaś podnosi poziom insuliny. W rezultacie zjadamy zdecydowanie za dużo.

 

Lody

 

Jednym z głównych białek w proszku jest kazeina, która podczas trawienia tworzy substancję podobną do morfiny, a mianowicie kazomorfinę. Tego typu substancje mają działanie uspokajające i odprężające, dlatego tak łatwo wpaść w uzależnienie od fast foodów. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na nasz nastrój, jest fakt iż mleko kojarzy nam się z dzieciństwem.

 

Pączek

 

Mieszanina tłuszczu i cukru w przepiękne pachnącej i miękkiej formie to pokusa dla każdego, a co najgorsze ciężko z nią wygrać. Bardzo ważna jest świadomość, iż ta kaloryczna bomba działa na nasze receptory opioidowe w mózgu, dzięki czemu następuje natychmiastowa produkcja hormonu przyjemności. Nie wiem czy wiesz, ale podobne działanie ma heroina. Uzależnienie od fast foodów jest tak samo silne, jak uzależnienie od narkotyków.

 

Batony i ciastka

 

Głównym zagrożeniem są te chrupiące, a jednocześnie miękkie, z maślanym posmakiem. To właśnie tego typu słodycze kuszą nas najbardziej swoją konsystencją oraz kontrastem smaków, gdyż nie dość, że zjemy coś słodkiego to jeszcze lekko słonego, a do tego wszystkiego rozpływające się w ustach nadzienie. Bądź czujny!

Jeżeli masz ochotę na słodką przekąskę to koniecznie sprawdź nasz przepis na zdrowe i dietetyczne Brownie

Kawa w puszce

 

Niby kawa, a jednak mało ma z nią wspólnego. Ta płynna, niezdrowa przekąska zawiera w sobie całą tablicę mendelejewa, a głównymi składnikami są: cukier, sól oraz umami (przyjemny smak). Do tego wszystkiego dochodzi miła, kremowa konsystencja, która dostarcza nam zdecydowanie bardziej satysfakcjonujących aniżeli czarna kawa.

 

Zagłosuj

10 points
Upvote Downvote

Total votes: 10

Upvotes: 10

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *