Zjada Cię stres? Wyluzuj za pomocą pędzi i farb

Kiedy czujesz, że zjada Cię stres nie siedź bezczynnie, wybierz się do sklepu. Za pomocą pędzi i farb stwórz coś pozytywnego i odgródź uwagę od niepotrzebnych nerwów.

 

 

Badania naukowe przeprowadzone przez prof. Janusza Heitzmana z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dowodzą, iż w Polsce na depresję cierpi ponad 3 miliony osób. Ponad 30% z tych osób to mężczyźni. W przeciągu 7 lat liczba chorych wzrosła aż o 50% i wciąż rośnie w zastraszającym tempie. W roku 2008 sprzedaż leków antydepresyjnych w Polsce wynosiła 13mln opakowań, w roku 2015 liczba ta przekroczyła 20mln.

 

Sprawa jest dość skomplikowana, gdyż mężczyźni są niezwykle odporni na poddawanie się wszelkim psychoterapią. Jednak co innego taka domowa terapia, którą fundujemy sobie sami. Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii prowadzili badania dotyczące stanów emocjonalnych. Poprosili badanych by przez pewien okres czasu zapisywali w dzienniczku uczuć wszystkie towarzyszące im emocje po angażowaniu się w różne aktywności.

 

Wyniki były zadziwiające. Po zajęciach artystycznych badani mieli najniższy poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Za to byli bardzo ożywieni i entuzjastyczni. Dzięki badaczom z Uniwersytetu Drexel mamy świadomość jak korzystnie działają na nasze zdrowie psychiczne wszelkie robótki ręczne.

 

W ten sposób możemy odpocząć i zapomnieć o otaczającym nas świecie, tylko my i nasze dzieło, które od początku do końca tworzymy sami. Oczywiście nie musi to być tylko i wyłącznie malowanie obrazków czy lepienie z gliny. Odnowienie starych mebli za pomocą farby również się liczy czy chociażby samodzielna budowa altanki.

 

Brak Ci talentu?

 

Aby stworzyć własne dzieło nie potrzeba nawet odrobiny talentu, jednak możesz spróbować innych opcji.

 

Perkusja

 

Badacze z Royal College of Music w Londynie dowiedli, że wystarczy godzina gry w tygodniu aby obniżyć objawy stresu aż o 38%.

 

Kardio

 

Dzięki trzeb 40-minutowym sesjom kardio w tygodniu Twoja pamięć zacznie się poprawi. Możesz zapomnieć o demencji, która jest skutkiem ubocznym przewlekłego stresu.

 

Wysokie IQ

 

Może Ci się to wydawać dziwne, a zarazem śmieszne aczkolwiek rzucanie żelazem ma pozytywny wpływ na część mózgu odpowiedzialną za wielozadaniowość.

 

Zagłosuj

9 points
Upvote Downvote

Total votes: 9

Upvotes: 9

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *